Krémesen habzik, hidratál és érzékeny bőrre is kiváló. Sajátítsd el te is a kecsketejes szappankészítés fortélyait otthon!
Hogyan készülnek a kecsketejes szappanok?
Többféleképpen is készíthetünk kecsketejes szappant házilag. Az egyik módszer amikor a kimért kecsketejet lefagyasztjuk és abban oldjuk a lúgot. Ilyenkor vigyáznunk kell, hogy apránként adagoljuk a lúgot a kecsketejhez, hiszen ha elkapkodjuk megéghet a tejben lévő cukor, ami büdös és sárga lesz. Az is fontos, hogy átszűrjük a lúgoldatot, hiszen nem látható, hogy az összes lúg feloldódott-e. Ha nem rendelkezünk friss kecsketejjel, akkor jó alternatíva a kecsketejpor is. Ezt általában pudingosodásnál kell beletenni.
Ebben a posztban pedig egy harmadik elkészítési módszert mutatok be, méghozzá egy egyszerűt, ezért kezdőknek is ajánlom!
Na de milyen ez az egyszerű kecsketejes szappankészítés?
Ennek az elkészítési módszernek a lényege az, hogy pudingosodáskor fogjuk hozzáadni a friss kecsketejet. A lúgoldat desztillált vízzel fog készülni, így nem áll fenn az a veszély, hogy megég a tejcukor és büdös illetve sárga lesz a szappanunk. A kecsketej mennyiségét le kell vonni a folyadékmennyiségéből, vagyis a desztillált vízből. Én 50-50%-ban használtam desztillált vizet és kecsketejet. Az avokádóolaj nagyon krémes habot képez a szappanban, amihez hozzásegít a ricinusolaj és természetesen a kecsketej is (csodatrió 😀 ). A sheavaj, mandulaolaj és a szőlőmagolaj nagyon jó hidratáló. A kakaóvaj nem járul hozzá a habzáshoz, de kókuszolajjal párosítva megállja a helyét, valamint azért is van szükség rá, hogy keményítse a szappant.
A kecsketejes szappanok nagyon krémesen habzanak és ápolják a bőrt, nem hiába szeretik olyan sokan. Nálam egyértelműen a natúr vonalat képviseli, ezért összeállítottam egy pöpec, citrusos illóolaj kombinációt hozzá: citrom, citromfű, borsmenta és cubeba illóolaj került bele. Tekintettel a meleg, fülledt nyári időre, ennél jobb élénkítőt el sem lehet képzelni a fürdőszobába egy hideg zuhannyal megspékelve. 😉 Színezékmentesre terveztem, de azért valami design mégis csak kellett, mégpedig a: mák! Így legalább bársonyosan puha lesz a bőr használat után, hiszen a mák megszabadít az elhalt hámsejtektől! 🙂 Szóval, akárhogy is nézzük, ez a szappan nagyon atom lett minden szempontból! 😉
Mire figyelj oda?
Annak ellenére, hogy ez a legkönnyebb elkészítési módszer, van néhány dolog, amire oda kell figyelni. Nagyon fontos, hogy friss kecsketejjel dolgozz. Mivel a tejben cukor van, melegíteni fogja a szappant, ezért érdemes hűtőbe tenni pár órára. Nekem annak ellenére is gélesedett, ami nem baj, kecsketejes szappannál szinte elkerülhetetlen. Télen kirakhatjuk akár a teraszra, erkélyre is. Ha nem hűtjük le, túlmelegedhet a szappan, akár be is repedhet a teteje, onnan pedig könnyen kifolyhat az olaj, ami annyira már nem jó buli. Fontos, hogy legalább 10-15 percenként ránézzünk, ameddig ki nem hűl teljesen! A mézes szappanoknál is jellemző a gélesedés, mint például ennél: https://soapbox.hu/mezes-koromviragos-szappanrecept-cubeba-illoolajjal/
Recept
olajok mennyisége: 1150 gramm, a massza össztömege: 1686 gramm
- 300 g kókuszolaj (26%)
- 50 g kakaóvaj (4%)
- 130 g sheavaj (11%)
- 150 g avokádóolaj (13%)
- 210 g szőlőmagolaj (18%)
- 230 g mandulaolaj (20%)
- 80 g ricinusolaj (7%)
- 157 g NaOh (7%sf)
- 380 g folyadék, amiből 190 g desztillált víz és 190 g kecsketej (33%)
- 30 ml citrusos illóolaj keverék ami citromból, citromfűből, cubebából és borsmentából áll
- kb. 2 evőkanál mák
Elkészítés
Csak akkor készítsd el a receptet, ha tisztában vagy a megfelelő lúgoldás lépéseivel, valamint a védőfelszerelés használatának fontosságával, amiről ebben a posztban olvashatsz: https://soapbox.hu/lugoldas-helyesen/
1.Az első lépés minden esetben a védőfelszerelés. Vedd fel a gumikesztyűd, védőszemüveged, védőmaszkod és hosszúujjú felsőd!
2.Ezután mérd ki konyhai mérlegen a 157 gramm lúgot és a 190 g desztillált vizet külön edénybe. Mindig nyitott ablaknál végezd a lúgoldást!
Óvatosan kezd a lúgot a folyadékhoz apránként adagolni és közben folyamatosan kevergesd, hogy a lúg teljesen feloldódjon. Tedd félre hűlni.
Tipp: Ha azt szeretnéd, hogy másnap könnyebben és szebben kijöjjön a formából a szappan, tegyél bele 2 teáskanál nátrium-laktátot, ez keményíti a szappant. (Ajánlott adagolás: 1 teáskanál/fél kiló az össz olajmennyiséghez viszonyítva).
3. Ezután mérd ki a szükséges olajok mennyiségét egy edénybe, és tedd a gáztűzhelyre, hogy a szilárd vajak megolvadjanak. Hagyd hűlni kicsit.
4. Mérd meg digitális hőmérővel a lúgoldatot, valamint az olajok hőfokát. Ha 35-38° körül vannak, akkor öntsd a lúgoldatot az olajokhoz.
Tipp: Annak érdekében, hogy ne kerüljenek buborékok a masszába, tedd a botmixered az edénybe, és utána öntsd a lúgot az olajokhoz.
5. Az elkészítésnek a többi lépését pedig videón nézheted meg. 🙂
6. Formába öntést követően 24-48 óra elteltével szeletelhető a szappan, 4-6 hét érési idő után pedig használhatod is a krémesen habzó, ápoló kecsketejes szappanod! 🙂



Remélem tetszett ez a kecsketejes szappankészítés módszer, ha még több videót szeretnél látni, látogass el a Youtube csatornámra és iratkozz fel! https://www.youtube.com/channel/UC3DjcZ46c2l25Lv6smfpLvg
Kövess be Facebookon valamint Instagramon, hogy ne maradj le semmiről! 😉
Te szereted a kecsketejes szappanokat? 🙂