Egy korábbi cikkemben bemutattam már pár kezdő tippet, hogyan is kezdjük el a hulladékmentes életmódot. Abban a posztban olyan tanácsokat osztottam meg, amelyeket szerintem könnyen belehet tartani, kezdő zöldülőként is. 🙂 Itt tudod elolvasni a cikket: https://soapbox.hu/hulladekmentes-eletmod-hogyan-kezdjuk-el/
Ebben a cikkben pedig haladó tippek következnek a hulladékmentes életmód kialakításához, amikkel folytatni tudjuk az elkezdett zöld életmódot. Lássuk is őket:
1.Műanyagzacskó helyett vásárolj kenyeret vászonzsákba vagy kenyeres zsákba!
Ahhoz, hogy csökkenteni tudjuk a háztartási hulladékot, csökkentenünk kell a háztartásba bekerülő műanyagot. Ez nem egyszerű feladat, hiszen ha belegondolunk, szinte minden élelmiszer műanyagba van csomagolva a boltok polcain. Szerencsére pékárut simán tudunk vásárolni a saját szütyőnkbe, zsákunkba, így nem használunk el több darab műanyagzacsit egy bevásárlás során. Az a legjobb, ha mindig van pár vászonzsák a táskádban, így mindig kéznél lesznek, ha betérsz egy boltba. A webshopban kapható nagy zsinóros bevásárló zsák, amit kifejezetten kenyér vásárláshoz alkottunk meg. Ha hazaértél, akkor pedig tedd át a kenyeret egy frissentartó kenyeres zsákba, így napokig friss marad! A kenyeres zsák belseje élelmiszerbiztos, könnyen tisztítható, frissentartó PUL anyagból készül, a külseje pedig 100% pamut! Mosógépben is mosható, sokszor felhasználható, ezért a társad lesz akár több évig is!
2. Próbálj meg csomagolásmentes üzletekbe vásárolni, szupermarketek helyett!
Ha már szó esett arról, hogy mennyire nehéz műanyag csomagolás nélkül vásárolni, akkor mindenképp meg kell említenem a csomagolásmentes üzleteket. Ezekben az üzletekben kimérősen van lehetőségünk vásárolni élelmiszereket, mint például tésztát, magvakat, hüvelyeseket, lisztet, cukrot, olajat, ecetet stb. Méghozzá a saját kis szütyőnkbe vagy befőttes üvegünkbe, teljesen műanyagmentesen! Élelmiszer mellett be tudunk szerezni tisztítószereket, kozmetikumokat is kimérősen. A vásárlásunkkal ráadásul így magyar termelőket, kézműveseket támogatunk, nem pedig a multikat. Sokan azt gondolják, hogy az ilyen boltok sokkal drágábbak, mint egy átlagos szupermarket, de ez nem igaz! Nagyon sok termék ugyanazon az árkategórián mozog. 🙂
A webshopban kapható kedvezményes bevásárló zsák csomag, ami jól jön a nagy bevásárlásokhoz vagy a csomagolásmentes üzletekbe!
3. Készítsd magad a környezetbarát tisztítószereid!
Ha magad készíted a tisztítószereket, akkor jó sok műanyag palacktól és vegyszertől kíméled meg magad! Ráadásul sokkal olcsóbb és környezetbarátabb is! Mindössze 4 „tisztítószerre” lesz szükséged: mosószódára, citromsavra, szódabikarbónára és ecetre. Konkrét recepteket pedig egy korábbi posztomban találsz: https://soapbox.hu/filleres-kornyezetbarat-tisztitoszerek-hazilag/
Ha már a takarításnál tartunk, figyeljünk arra is, hogy milyen eszközöket használunk. Válasszuk a természetes alapanyagból, például fából készült takarító eszközöket, a műanyag verziók helyett! A webshopban kapható fa körömkefe, fa mosogatókefe, fibrisz üvegmosó kefe, fa wc-kefe is!
Ami a mosást illeti: Moss mosószódával, mosódióval vagy pedig mosótojással a bolti káros mosóporok helyett! Ezeket több helyen is beszerezheted, papírcsomagolásban vagy kimérősen. A mosószóda sokkal olcsóbb, mint a hagyományos bolti mosópor, és környezetbarát is, nekem abszolút a kedvencem! 🙂
natúr fibrisz körömkefe szódabikarbóna
4. Mikroszálas törlőkendők helyett használj pamut kendőket!
A mikroszálak a mikroműanyagok egy kisebb csoportja, amik kifejezetten a mikroszálas textilekből szakadnak le mosás során, átjutnak a szűrőrendszereken, így pedig belekerülnek a természetes vízekbe, ezzel is fokozva a tengerek szennyezettségét. Akár a halak gyomrában is kiköthetnek, végezetül pedig mi tányérainkon. A mikroszálak sajnos évszázadok alatt sem bomlanak le, ezért mindenképpen kerülnünk kell az ilyen anyagot tartalmazó törlőkendőket, mosogatókendőket! Válasszuk helyettük a 100% pamutból készült törlőkendőket, amelyek élettartamuk után komposztálhatóak!
A webshopban kapható több mintában is 100% pamut konyhai törlőkendő, amit 60 fokon moshatunk mosógépben.
5. Alufólia és folpack helyett használj méhviaszos csomagolót!
A méhviaszos csomagoló nem más, mint 100% pamutvászon, amely magyar termelői méhviasszal van bevonva, aminek köszönhetően frissentartja az ételt. Csomagolhatunk bele sajtot, kolbászt, zöldséget, gyümölcsöt, de akár az edényeket is lefedhetjük vele. Ezzel a környezetbarát élelmiszercsomagolóval tökéletesen kiválthatod az egyszer használatos műanyagfóliákat, alufóliákat. Nem termelsz vele szemetet, hosszútávon felhasználhatod újra és újra. Elhasználódása után pedig dobd csak a komposztálóba!
A webshopban több minta közül is válogathatsz: https://soapbox.hu/termekkategoria/mehviaszos-elelmiszercsomagolo/
6. Ugyancsak alufólia és folpack helyett: használj mosható edényfedőt!
Ha a méhviaszos csomagoló esetleg nem jött be edény lefedésre, akkor bátran ajánlom a mosható, textil edényfedőinket! Fedd le vele a megmaradt ebédet, vacsorát, vagy bármilyen ételmaradékot, majd rakd be a hűtőbe. Az edényfedő meggátolja, hogy az étel szaga kiszivárogjon a hűtőbe. Kívül 100% pamutvászon, belül pedig speciális, élelmiszerbiztos, vízlepergető anyaggal van bevonva, amelynek köszönhetően frissen tartja az ételt és könnyű tisztítani.
3 méretben elérhetőek a webshopban az edénysapik: https://soapbox.hu/termekkategoria/textil-edenyfedok/
7. Egyszer használatos szívószál helyett használj tartós, fém szívószálat!
Ha minden igaz, jövő nyáron végleg betiltják az egyszer használatos műanyagokat, mint például a szívószálakat, evőeszközöket, fültisztító pálcikát stb. Hálistennek! Azonban aki nem szeretne lemondani a szívószálról, annak tökéletes környezetbarát alternatíva a fém szívószál!
A webshopban kapható szívószál rozsdamentes acélból készült, mosogatógépben mosható, hideg és forró italokhoz egyaránt használható.
8. Eldobható evőeszközök helyett használj tartós, fém kanálgépet!
Ha már az egyszer használatos műanyag evőeszközök is szóba kerültek, megemlíteném az egyik kedvencemet, a fém kanálgépet. Mindenkivel megtörténhet, hogy nincs ideje vagy kedve főzni otthon, ezért elmegy egy plázába vagy gyorsétterembe enni. Ezeken a helyeken általában műanyag evőeszközök is járnak a menühöz, ha csak te nem utasítod vissza, arra hivatkozva, hogy van sajátod. 🙂
A kanálgép rozsdamentes acélból készült és praktikusan egymásba csúsztatva bárhova magunkkal vihetjük.
9. Használj mosható intimbetétet vagy intimkelyhet tampon és betét helyett!
A hulladékmentes menstruációhoz szükségünk lesz mosható intim betétre, vagy pedig intimkehelyre. Kinek melyik a szimpatikusabb. A mosható intimbetétek nem irritálják a bőrt, mint a bolti betétek többsége, mivel pamutból készültek, nem tartalmaznak kőolajszármazékot, parfümöt és színezéket sem.
Miből áll egy átlagos mosható intimbetét? Föntről lefelé haladva valahogy így néz ki:
-egy réteg pamutvászon, hogy ne irritáljon
– utána következik egy réteg nedvszívó pamut, ami elnyeli a vért,
– ezután jön egy vízzáró réteg, hogy ne ázz át ( ez általában PUL anyag)
– majd következik még egy réteg pamutvászon
Egy mosibetétet akár 5 évig is használhatunk, ezért nagyon jó befektetés. Egy átlagos menstruációhoz szükségünk lesz 3-4 darab mosibetétre, de kombinálhatjuk is akár intimkehellyel.
A menstruációs kehely nem más, mint egy orvosi szilikonból készült minitölcsér. Funkciójában hasonlít a tamponhoz, mivel ezt is fel kell helyezni a hüvelybe. Ha intimkelyhet használsz, ugyanúgy tudsz sportolni, úszni mintha tampont használnál. Nem lesz kellemetlen szagod, nem ázol át.
Suliba, munkahelyen is könnyedén megoldhatjuk a használt betét illetve kehely cserélését. Szükségünk lesz egy vízhatlan belsejű, cipzáros tasakra, amiben vihetünk magunkkal cserebetétet, de még a használt betétet is könnyedén tudjuk tárolni benne, mivel vízhatlan a belseje, nem fog átázni.
Mindenképp érdemes beszerezni pár mosibetétet vagy kelyhet, és adni egy esélyt nekik, ugyanis rengeteg hulladékot megspórolhatunk velük az évek alatt, ráadásul pénztárcabarát és egészségesebb megoldást is nyújtanak!
10. Elengedhetetlen zero waste kellék: az ezerarcú vízhatlan cipzáros tasak
A vízhatlan cipzáros tasakokat rengeteg dologra használhatod: reggeli vagy uzsonna tárolásra, vizes fürdőruha, mosható betét, intimkehely tárolására vagy például neszeszerként is megállja a helyét. Élelmiszerbiztos és vízhatlan belseje révén tökéletes választás ha magvakat, zöldséget, gyümölcsöt, nasikat szeretnél vinni benne magaddal ha kirándulni, utazni vagy dolgozni mész. Vízhatlan tulajdonsága miatt szintén alkalmas arra, hogy vizes fürdőruhát, vagy használt mosható betétet tárolj benne.
A webshopban kapható több mintában is: https://soapbox.hu/termekkategoria/elelmiszerbiztos-cipzaros-tasakok/
Remélem tetszettek ezek a hulladékmentes életmód tippek és te is kipróbálod őket! 🙂 Ha próbáltad már valamelyiket, írd meg kommentben, hogy mi a véleményed róla!
Puszi,
Andi