Hulladékmentes életmód - hogyan kezdjük el

Hulladékmentes életmód – hogyan kezdjük el?

Ebben a posztban szeretnék néhány tippet adni azoknak, akik szeretnék zöldebbé tenni a háztartásukat és törekednek a hulladékmentes életmódra, azonban nem tudják, hogy kezdjék el. Az általam összegyűjtött tippek azok, amelyeket szerintem a legkönnyebb megvalósítani kezdőként. Én is így kezdtem. 🙂

Amit nagyon fontos előre leszögezni, hogy a hulladékcsökkentés és a hulladékmentes életmód kialakítása hosszú folyamat. Nem kell mindent egyből leváltani, lecserélni, sőt: nem is lehet! A hulladék csökkentésére, minimalizálására kell törekedni, mindaddig, amíg nem kerül extra erőfeszítésbe, pénzbe és időbe. (Majd meglátod, hogy nem fog) 🙂 Az hogy élvezd is a zöldülés folyamatát rendkívül fontos, nem szabad nyűg legyen!

Ezért is szeretném a hulladékmentes életmód témakört 3 különböző posztban kivesézni. Ebben, az első posztban a kezdeti lépéseket, a legkönnyebben megvalósítható és betartható dolgokat szeretném megmutatni. Ha ezek a lépések megvannak, akkor jöhet a haladó szint. 🙂

Lássuk azt a 10 dolgot, ami szerintem a legkönnyebben megvalósítható a zero waste életmód kialakításához! 🙂

1. A hulladékmentes életmód alapja: az újratölthető kulacs!

Igen, tudom, biztos a füleden jön már ki. Viszont ez az egyik legalapabb szabály! Nem titok, hogy a legtöbb műanyagszemét pet palack, amiket ráadásul csak pár percig használunk, aztán mennek is a kukába. Jobb esetbe a szelektívbe… Gondolj bele mennyi műanyagszemetet megspórolsz, ha nem veszel naponta 1-2 palack vizet, hanem befektetsz hosszútávon egy strapabíró, dizájnos kulacsba! A kulacs használatának a megszokása könnyen fog menni, csak töltsd meg reggel, vidd magaddal munkába, majd ha kiürült töltsd fel újra! Lehet, hogy az elején otthon felejted néha, de pár alkalom, és el sem akarsz majd menni nélküle! 🙂

Mindig vidd magaddal a saját kulacsod, ahelyett hogy palackozott vizet vásárolnál!
Mindig vidd magaddal a saját kulacsod, ahelyett hogy palackozott vizet vásárolnál!
Fotó: Pinterest

2. Szelektív hulladékgyűjtés

A hulladékcsökkentési folyamat elején nehéz elkerülni, azt, hogy ne termeljünk már egyből semmi szemetet. Ez idővel fog kialakulni, addig is: szelektíven kell gyűjtenünk a hulladékot. Ezzel a lépéssel már csökkenthető a kommunális szemetesnek jelentős tartalma, a későbbiekben pedig törekedhetünk arra, hogy minimalizáljuk a belekerülő szemetet.

Mi úgy oldjuk meg a szelektív hulladékgyüjtést, hogy van 2 nagyobb papír bevásárlószatyrunk, és 1 kommunális szemetesünk. Az egyik papírtáskába mennek a papírok, a másikba pedig a műanyagok. Így könnyű levinni őket a szelektívbe, nem kell külön kukákat vásárolni ezért. Ha már nagyon megviselt a papírszatyor, ő is megy a szelektívbe. Az üvegeket nem dobjuk ki, felhasználjuk őket a csomagolásmentes boltokba, házi lekvár, paradicsomszósz, ajvár stb. kerül beléjük. 🙂
Van egy nagyon jó videó arról, hogy pontosan miket is lehet bedobni a papír és a műanyag szelektívbe: https://index.hu/video/2019/09/30/kornyezetvedelem_gyakori_kerdesek_hogyan_legyek_klimatudatos_ujrahasznositas_hova_dobjam_szelektiv_kuka_klimavaltozas/?fbclid=IwAR2b1hXFTcTpRG1s61N4mIdjUrwFNm7HG70hXqwtD9bgesrs0-c7KJJ88vk

Szelektív hulladékgyűjtés
Szelektív hulladékgyűjtés
Fotó: Pinterest

3. Vigyél magaddal bevásárlózsákot és vászonszatyrot!

Az eldobható, egyszerhasználatos műanyagzacsik helyett vigyél magaddal bevásárlózsákot és vászonszatyrot a piacra és a boltokba! Így elkerülheted a műanyagzacsik használatát, amelyek a legtöbb esetben 20 percig vannak használatba, aztán mennek a kukába… A műanyag hulladékok nagy része újrahasznosítás helyett a lerakóba vagy égetőbe végzi, vagy még rosszabb esetben a környezetben, óceánokban. A hosszú lebomlási idő miatt pedig több száz évig is szennyezik a környezetünket, sőt, állatok pusztulásához is vezet az irdatlan mennyiségű műanyagszemét. A természetbe kikerülő műanyag nem csak az állatok elpusztulása miatt jelentős probléma, hanem azért is, mert a mikroműanyagok bekerülnek a táplálékláncba is, végső soron az élelmiszereinkbe, ivóvizeinkbe. Tehát az a műanyagszatyor, vagy egyéb eldobható, egyszer használatos műanyag végső soron visszatér hozzánk…

Tegyél be a táskádba egy pamut hálós bevásárlózsákot vagy egy cekkert, így biztosan nem maradnak otthon, ráadásul kevés helyet foglalnak!

4. Tubusos tusfürdők helyett: használj háziszappanokat!

Nálam abszolút a háziszappanokkal kezdődött minden. Elmentem egy tanfolyamra, és azóta magamnak készítem a hajmosó, arctisztító és fürdőszappanokat is. Sokan azt hiszik, hogy a szappanok jobban szárítanak mint a hagyományos tusfürdők. De ez nem igaz! Én kifejezetten a száraz bőröm miatt akartam elhagyni a tusfürdőket (amik tele vannak erősen tisztító, irritáló anyagokkal) és sajátkészítésű szappanokat használni. A szappanok azért is jobban mint a tusfürdők, mert nincsenek műanyag tubusba csomagolva, a bőrünket pedig nem csak tisztítják, de ápolják is, hiszen gazdag olajok találhatók bennük. A folyékony kézmosó szappanokat is váltsuk le szilárd szappanokra! Válasszuk a papírcsomagolású, természetes összetevőkből álló háziszappanokat, de akár magad is megcsinálhatod! A blogon találsz recepteket, videókat!

Ceruzavonalas szappankészítési technika
Ceruzavonalas háziszappan. Recept a blogon!

5. Bambusz fültisztító pálcika a műanyag helyett

Ezt szerintem nem kell ragozni. A műanyag pálcika egyszer használatos, nem bomlik le, mellesleg 2021-től már a gyártását is betiltották, ahogyan a többi egyszer használatos műanyag termékét is (hálisten). Ellenben a bambuszból és bio pamutból készült pálcikák környezetbarátak és a természetben lebomlanak, komposztálhatók. A webshopban kapható bambusz fültisztító pálcikák ráadásul papírdobozba vannak csomagolva! 🙂

Bambusz fültisztító pálcika a zero waste fürdőszobába
Bambusz fültisztító pálcika a zero waste fürdőszobába
Fotó: Pinterest

6. Mosható textil szendvics csomagolók

Uzsonna csomagolás a suliba, munkahelyre, utazáshoz, vagy kiránduláshoz. Hetente több tíz műanyagzacsi, alufólia és folpack is elfogy erre a célra, amik használat után rögtön a kukába végzik, és ahogy már említettem, a műanyag csomagolások nagy része újrahasznosítás helyett a lerakóba, égetőbe vagy pedig a környezetbe, óceánokba kerül.

A háztartási hulladékot nem is csökkenthetnénk egyszerűbben, mint azzal, hogy elhagyjuk a folpackok, alufóliák, szalvéták és műanyagzacsik használatát a szendvics és uzsonna csomagolásnál. Hogy mit használjunk helyettük? Mosható, élelmiszerbiztos textil csomagolókat! Mint például az újraszalvéta vagy pedig az uzsonnás tasak. A webshopban kapható több dizájnos mintában!

7. Bambusz fogkefe a műanyag helyett

Azt hiszem ezt sem kell túl sokat ragozni. Évente körülbelül 4-5 darab műanyagfogkefét is elhasználunk, amik a környezetben nem tudnak lebomlani. A bambusz fogkefék azonban természetes anyagból készülnek, komposztálhatók, lebomlanak. A használatuk ráadásul semmiben sem másabb, mint a műanyagé. Szóval: bambusz fogkefét mindenkinek!

Bambusz fogkefe a hulladékmentes fürdőszobába
Bambusz fogkefe a hulladékmentes fürdőszobába
Fotó: Pinterest

8. Mosogatás luffa tökkel?

Először is: mi az a luffa? A luffa egy gyorsan növő tökfajta. Frissen pont úgy néz ki, mint egy hosszúkás tök.  Mire megérik a termés, a belsejében rostok hálózata képződik, ami kiszárítva tökéletes szivacsként vagy akár tisztítóeszközként funkcionál.  Környezetbarát, zero waste alternatíva a hagyományos szintetikus szivacsok helyettesítésére. A luffa szivacs több hónapig is megállja a helyét, elhasználódása után pedig komposztálható. A webshopban kapható luffa szivacs környezetkímélő, papírcsomagolásban kapható!

Luffa szivacs mosogatáshoz
Luffa szivacs mosogatáshoz
Fotó: Pinterest

9. Eldobható vattapamacsok helyett: használj mosható arctisztító korongokat!

Az eldobható, egyszer használatos vattakorongok erősen terhelik a környezetet, mivel körülbelül 1 perc után máris a kukában kötnek ki. Összetételükben a pamut melett található műanyag is, amitől nem tud lebomlani, ráadásul szelektíven se lehet gyűjteni. Használj helyette mosható, 100% pamutból készült, sminklemosó, arctisztító korongokat, amelyeket akár több évig is felhasználhatsz, ráadásul élettartamuk végén komposztálhatóak!  Az arctisztító korongok mintás oldala pamutvászon, a belseje frottír anyagból készült. Nem termelsz vele szemetet, többször felhasználhatod, elhasználódásuk után pedig dobd csak a komposztálóba! Tökéletes választás a hulladékmentes fürdőszobába! A webshopban kapható több mintában is!

Mosható arctisztító korongok zero waste alternatíva
Mosható arctisztító korongok a hulladékmentes fürdőszobába

10. Természetes dezodor és ajakbalzsam készítés házilag

ajakbalzsam házilag
ajakbalzsam házilag

Ha magunknak készítjük a dezodort és az ajakbalzsamot otthon, akkor jelentős műanyag szeméttől kímélhetjük meg magunkat! Ráadásul sokkal természetesebb, naturabb lesz a végeredmény mint a boltokban kaphatók! 😉 Én már nagyon régóta magamnak készítem mindkettőt, azért is, mert a bolti verziók nem bizonyultak túl hatásosnak. A blogon találsz házi dezodor és ajakbalzsam receptet is!

Ezek voltak tehát a könnyű lépések a hulladékmentes életmód felé. A következő részben hozok még 10 zero waste tippet, annyit elárulok, hogy azok sem lesznek olyan kivitelezhetetlenek. 🙂

Te törekedsz a hulladékmentes életmód kialakítására? Mit sikerült eddig leváltanod? Mik azok a termékek, szokások, amikről nem tudtál eddig még lemondani, illetve nem találtál rá alternatívát?

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük