Környezetbarát tisztítószerek házilag

Filléres környezetbarát tisztítószerek házilag

Eljött a tavaszi nagytakarítás ideje! Bármilyen furcsán is hangzik, én szeretem ezt az időszakot. A természet ébredezik, a fák virágba borulnak, kisüt a nap és végre véget érnek a borús, szürke téli napok. Ilyenkor mi is úgy érezhetjük, hogy ideje kicsit rendben tenni az udvart, metszegetni a kertben, kitakarítani a lakást.

Természetes tisztítószerek házilag kontra bolti vegyszerek?

Arra már rájöttem az évek alatt, hogy a boltban kapható tisztítószerek nem éppen olcsó mulatságok. Kell egy tisztítószer a fürdőszobába, hogy csillogjon-villogjon minden, vízkőoldó, ablak-és tükörpucoló, kell egy WC tisztítószer, a konyhába valamilyen súrolószer, ami a nappalit illeti, oda is kell egy kárpittisztító, szőnyegtisztító, felmosó folyadék és azt hiszem folytathatnám még egy darabig a felsorolást… Ha azt nézzük, hogy minden területre külön-külön tisztítószert kellene vásárolnunk, biztos hogy ott hagyunk több tízezret a boltban. És ez mennyire felelsleges (amellett, hogy drága is)!

Környezetbarát tisztítószerek házilag? Egyszerűbb, mint gondolnád!

Elhinnéd, ha azt mondanám, hogy a fentebb említett tisztítószerek mind kiválthatóak 4 természetes, környezetbarát és olcsó alternatívával? Sokan úgy gondolják, hogy ami természetes, környezetbarát, az nem tisztít eléggé. Nos, elárulom, hogy, ez egyszerűen nem igaz. Miért kellene „erős” tisztítószerekkel tisztítani a lakást? Egy háztartásban előforduló leggyakoribb piszkok: a konyhában például az olaj és zsírfoltok, a szobákban leginkább a por, míg a fürdőben leginkább a vízkő és lerakódások fenyegetnek. Ezekkel pedig simán elbánnak a következő szerek is:

  • Szódabikarbóna: kiváló zsíroldásra és vízkőoldásra, súrolószernek is tökéletes szemcsés mivoltjából, ezek mellett pedig szuper szagtalanító.
  • Citromsav: remek vízkőoldó
  • Ecet: jó vízkőoldásra, szagtalanításra, valamint vízzel hígitva természetes öblítőként is funkcionál.
  • Mosószóda (nátrium-karbonát): környezetbarát mosó-és tisztítószer, a természetben előfordul, lebomlik. Jól oldja a zsíros szennyeződéseket, vízlágyításra alkalmas.
  • Gyógyszertári alkohol: legjobb fertőtlenítő
  • Természetes illóolajok: antibakteriális hatásuk van, illatosítanak

Ennyi az egész. Nézzük, hogy mely területen vethetjük be és hogyan őket:

Konyha

Tisztítószerek készítése házilag – konyha takarítása

Ez az a helyiség a lakásban, ami a legtöbb takarítást igényli, akár minden főzés után. A tűzhelyet, csempét, munkapultot tisztíthatjuk egy többmindenre is használható ecetes tisztítószerrel: egy fél literes spricnit töltsünk fel fele-fele arányban vízzel és ecettel. Ez kiválóan oldja a vízkőt, ezt szoktam használni az edényszárító tisztításához is. Azoknak, akik nem szeretik az ecet szagát, létezik egy citromsavas verzió: a spricnit töltsük fel meleg vízzel, majd oldjunk fel benne 2-3 evőkanál citromsavat. Tetszés szerint gazdagíthatjuk természetes illóolajokkal az oldatot. A citromsav ugyancsak szuper vízkőoldó. Kávéfőzőt, vízforralót is vízkőteleníthetünk vele, és nagyobb biztonság érzetet ad, mintha erős vegyszerekkel tisztítanánk… 🙂

A tűzhelyre vagy a lábosba égett ételmaradékoktól is szépen megszabadulhatunk, ha rászórunk egy kis szódabikarbónát, majd leöntjük egy kevés vízzel. Épp csak annyi vízzel, hogy paszta állagú legyen. Hagyjuk néhány percet hatni, majd egy szivaccsal töröljük át. A szódabikarbóna kiváló zsíroldószer, ráadásul a nagyobb szemcséinek köszönhetően dörzsi hatása is van.

Mikró: tegyünk egy mélytányérba egy kis vizet, és egy fél citrom levét, majd indítsuk el a mikrót. Amikor lecsapódott a gőz, állítsuk le a mikrót és töröljük át egy kendővel.

Hűtő: A mikró mellett ez a másik, amit én nem szívesen takarítanék tisztítószerekkel, elvégre is élelmiszerekkel érintkeznek. A hűtőt nem árt néha kikapcsolni, kipakolni és áttörölni az ecetes általános tisztítószerrel, ami szagtalanítja. Ha teszünk egy evőkanál alkoholt bele, akkor még fertőtleníti is! 🙂

Fürdőszoba

Tisztítószerek házilag a fürdőszoba takarításához

Vízkőoldásra itt is bevethetjük az ecetes-vizes, vagy pedig a citromsavas-vizes oldatot.
A kádat, a mosdókagylót valamint a lerakódásokat én még mosószappan-reszelékes vízzel szoktam tisztítani: egy fél literes spricnit felöntök meleg vízzel, majd beleteszek 2-3 evőkanál mosószappan reszeléket. Arra figyelni kell, hogy ne lélegezzük be, hiszen a mosószappanok erősen lúgosak!

Eldugult lefolyóba sem kell drága szereket venni, csak öntsünk bele 3-4 evőkanál mosószódát, majd öblítsük le kb. két deci ecettel. Pezseg, tisztít, és fél óra múlva már nyoma sincs a dugulásnak! A másik egyszerű dolog, amit még bevethetünk: a pumpa! 😀

A WC tisztításához a legjobb: a WC bomba! Ez is ugyancsak természetes összetevőkből áll, pezseg és ráadásul nagyon jól tisztít! Emellett pedig az ecetes vagy citromsavas tisztítószerrel érdemes körbe spriccelni, fertőtlenítő hatásként pedig tegyünk bele alkoholt, vagy teafa illóolajat!
WC bomba recept:
-100 g szódabikarbóna,
-100 g citromsav,
– 40 g kukoricakeményítő,
– természetes citrom illóolaj
– egy kevés víz, ami segít a formázáshoz
Keverd össze a hozzávalókat, majd spricceld le egy kis vízzel, és nyomkodd bele egy jégkockatartóba. Kicsit hagyd hogy összeálljon, és már használhatod is a kis bombákat, csak dobd bele a WC-be!

Nappali

Tavaszi nagytakarítás a nappaliban

A nappaliban a portörlést végezhetjük sima vizes ronggyal.
Az ablaktisztításhoz pedig készíthetünk folyadékot: vegyünk elő egy fél literes spricnit, majd töltsük fel fele-fele arányban vízzel és ecettel, majd jöhet bele egy evőkanál gyógyszertári alkohol (70%-os) és néhány csepp citrom illóolaj. A szokásos módon töröljük át az ablakokat egy kendővel. Tükörtisztításhoz is használhatjuk.

Egy alapos porszívózás után jöhet a felmosás: fél liter forró vízben oldj fel 2 evőkanál mosószódát, majd facsard bele egy fél citrom levét, és kész is a felmosószer! Ha illatosítani szeretnéd, tegyél bele néhány csepp természetes illóolajat.

A cikk végére pedig jöjjön egy kézfertőtlenítő recept, a jelenlegi helyzetre való tekintettel (én sem kaptam már a boltokban)
Kézfertőtlenítő recept 50 ml-hez:
– 31 g desztillált, vagy szénsavmentes ásványvíz
– 12,5 g gyógyszertári alkohol
– 10-15 csepp teafaolaj, vagy borsmenta illóolaj
– 2 g glicerin
Elkészítés: Mérd ki az alapanyagokat, majd keverd őket jól össze. Töltsd ki nyomós palackba, használat előtt pedig rázd fel. Fontos megjegyezni, hogy ez nem helyettesíti a rendszeres szappanos kézmosást!

Remélem tetszettek ezek a tisztítószerek házilag elkészíthető változatai! A környezetbarát mosogatószerről és mosóporról pedig a következő posztban lesz szó… 🙂

2 thoughts on “Filléres környezetbarát tisztítószerek házilag”

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük