Ismerős az érzés, amikor nem úgy sikerült a megálmodott szappanod, ahogy eltervezted? Kicsit csúnya lett, esetleg kifelejtetted belőle az illatot? Van egy jó felhasználási módja ezeknek a szappanoknak! Méghozzá az, ha feldarabolod őket, és felhasználod egy új szappan elkészítéséhez.
Én egy régebbi, egyszerű barna, fahéj illatú szappant daraboltam fel. Az ötlet a gyömbéres keksz illattól jött, egyből egy csokidarabos süti jutott eszembe. 😛 Ezért az alapmassza fehér maradt, mint a vajas keksz, a szappandarabkák pedig a „csokidarabok” 😀 Igaz, hogy az alapmassza fehérségére titán-dioxiddal rákellett segítenem, mert az illatolaj kicsit bebarnította. Mellesleg jó kis karácsonyi ajándék lett. 😉
Recept
olajok mennyisége: 1150 gramm, a massza össztömege: 1685 gramm
- 300 gramm kókuszolaj (26%)
- 150 gramm sheavaj (13%)
- 80 gramm kakaóvaj (7%)
- 80 gramm ricinusolaj (7%)
- 180 gramm szőlőmagolaj (16%)
- 210 gramm repceolaj (18%)
- 150 gramm földimogyoróolaj (13%)
- 156 gramm lúg (sf 7%)
- 380 gramm desztillált víz (33%)
- 20 ml gyömbéres keksz illatolaj
- 5 ml fahéj illóolaj
Előkészület:
- Egy kés segítségével vágd fel darabokra a kiszemelt régebbi szappanod.
- Oldj fel 1 evőkanál olajba 1 evőkanálnyi titán-dioxidot.
Elkészítés:
Csak akkor készítsd el a receptet, ha tisztában vagy a megfelelő lúgoldás lépéseivel, valamint a védőfelszerelés használatának fontosságával, amiről ebben a posztban olvashatsz: https://soapbox.hu/lugoldas-helyesen/
1.Az első lépés minden esetben a védőfelszerelés. Vedd fel a gumikesztyűd, védőszemüveged, védőmaszkod és hosszúujjú felsőd!
2. Ezután mérd ki konyhai mérlegen a 156 gramm lúgot és a 380 gramm desztillált vizet külön edénybe. Mindig nyitott ablaknál végezd a lúgoldást!
Óvatosan kezd a lúgot a folyadékhoz apránként adagolni és közben folyamatosan kevergesd, hogy a lúg teljesen feloldódjon. Tedd félre hűlni.
Tipp: Ha azt szeretnéd, hogy másnap könnyebben és szebben kijöjjön a formából a szappan, tegyél bele 2 teáskanál nátrium-laktátot, ez keményíti a szappant. (Ajánlott adagolás: 1 teáskanál/fél kiló az össz olajmennyiséghez viszonyítva).
3. Mérd ki a szükséges olajok mennyiségét egy edénybe, és tedd a gáztűzhelyre, hogy a szilárd vajak megolvadjanak. Hagyd hűlni kicsit.



4. Mérd meg digitális hőmérővel a lúgoldatot, valamint az olajok hőfokát. Ha 35-50° között vannak, és közel egy hőfokon vannak (ideális esetben kevesebb mint 10° a különbség köztük) akkor öntsd a lúgoldatot az olajokhoz.
Tipp: Annak érdekében, hogy nemkívánatos buborékok kerüljenek a masszába, tedd a botmixered az edénybe, és utána öntsd a lúgot az olajokhoz.



5. Ezután kezd el botmixerrel kevergetni a masszát. Ha elérted a „light trace” állapotot, tedd bele a titán-dioxidot, valamint a 20 ml gyömbéres keksz illaolajat és az 5 ml fahéj illóolajat is. Majd ha már „pudingállagú” a szappanmasszád, keverd bele a feldarabolt szappandarabkákat is.









6. Legvégül pedig öntsd ki a szappanformába. Takard le a tetejét és hagyd 24-48 órát a formába. 4-6 hét érési idő után használhatod is. 🙂
Tipp: Spricceld le alkohollal a szappan tetejét, így elkerülheted, hogy szappanporos legyen.



Hogyan néz ki a te újragondolt szappanod? Mutasd meg kommentben, kíváncsi vagyok! 🙂