Nagyon könnyedén készíthetünk otthon egyedi szappant. Ebben a posztban egy egyszerű szappan mintázási technikát mutatok be, ami kezdőknek is tökéletes, hiszen nem igényel különösebb ügyességet és elrontani is nehéz lenne! 🙂 Lényegében csak felváltva bele kell önteni a színes szappanmasszát egy alapmasszába. Nem kell megkeverni, kavarni, kutyulni, rázogatni sem. 🙂
Mire figyelj oda?
A mintázási technika egyszerű, azonban arra oda kell figyelnünk, hogy híg legyen a szappanmasszánk. Ezért a folyadékarány 38% lesz, és a folyékony olajok aránya is magas ebben a receptben, mivel késleltetnünk kell a pudingosodást. Ugyanezért használunk kevés szilárd vajat, ugyanis ezek keményítik a szappant. Ami fontos még, hogy alacsony hőfokon dolgozzunk, ezzel is nyerünk egy kis időt. 35-38° körüli hőmérséklet ideális ebben az esetben. Ha ez mind megvan, nincs más dolgunk csak szabadjára engedni a fantáziánk és megalkotni a színes szappanunk! 🙂 (Ennél a szappannál is ugyanezek a feltételek voltak szükségesek az elkészítéshez: https://www.youtube.com/watch?v=3iCs8W49bNw&t=14s)
A borsmenta illóolaj egyértelműen az egyik legistenibb illóolaj. Friss, üde, citrusos, nyárra tökéletes. A szappanreceptbe ezentúl mandulaolaj is helyet kapott, amitől jó kis hidratáló szappanunk lesz. Mandulaolaj mellett található még benne az elengedhetetlen kókuszolaj, sheavaj, repceolaj is. Nagyszerű olaj még a rizskorpaolaj, ami hasonló bőrápoló tulajdonságokkal rendelkezik mint az olívaolaj. A földimogyoróolaj pedig remek „kitöltő anyag”. Ricinusolajt szinte minden alkalommal használok, mert krémes, habzó szappant eredményez. 🙂 Ebben a posztban olvashatsz még a különböző olajak és vajak tulajdonságairól: https://soapbox.hu/milyen-tulajdonsagokkal-rendelkeznek-az-olajok-es-mekkora-aranyban-erdemes-hasznalni-oket-szappanba/
Recept
olajok mennyisége: 1150 gramm, a massza össztömege:
- 280 gramm kókuszolaj (24%)
- 120 gramm sheavaj (10%)
- 200 gramm mandulaolaj (17%)
- 100 gramm ricinusolaj (9%)
- 100 gramm földimogyoróolaj (9%)
- 180 gramm rizskorpaolaj (16%)
- 170 gramm repceolaj (15%)
- 151 gramm lúg (10%sf)
- 437 gramm desztillált víz (38%)
- 25 ml borsmenta illóolaj
- világoszöld mica
- sötétzöld mica
Elkészítés
Csak akkor készítsd el a receptet, ha tisztában vagy a megfelelő lúgoldás lépéseivel, valamint a védőfelszerelés használatának fontosságával, amiről ebben a posztban olvashatsz: https://soapbox.hu/lugoldas-helyesen/
1.Az első lépés minden esetben a védőfelszerelés. Vedd fel a gumikesztyűd, védőszemüveged, védőmaszkod és hosszúujjú felsőd!
2.Ezután mérd ki konyhai mérlegen a 151 gramm lúgot és a 437 gramm desztillált vizet külön edénybe. Mindig nyitott ablaknál végezd a lúgoldást!
Óvatosan kezd a lúgot a folyadékhoz apránként adagolni és közben folyamatosan kevergesd, hogy a lúg teljesen feloldódjon. Tedd félre hűlni.
Tipp: Ha azt szeretnéd, hogy másnap könnyebben és szebben kijöjjön a formából a szappan, tegyél bele 2 teáskanál nátrium-laktátot, ez keményíti a szappant. (Ajánlott adagolás: 1 teáskanál/fél kiló az össz olajmennyiséghez viszonyítva).
3. Ezután mérd ki a szükséges olajok mennyiségét egy edénybe, és tedd a gáztűzhelyre, hogy a szilárd vajak megolvadjanak. Hagyd hűlni kicsit.
4. Mérd meg digitális hőmérővel a lúgoldatot, valamint az olajok hőfokát. Ha 35° körül vannak, akkor öntsd a lúgoldatot az olajokhoz.
Tipp: Annak érdekében, hogy nemkívánatos buborékok kerüljenek a masszába, tedd a botmixered az edénybe, és utána öntsd a lúgot az olajokhoz.
5. Ezután keverd light trace állapotúra a masszát a botmixered segítségével, majd válaszd 3 felé: a massza legnagyobbik fele marad fehér, 2 kisebb adagot pedig öntsd ki külön edénybe és színezd világoszöld illetve sötétzöld micával.
Tipp: Érdemes egy evőkanálnyi olajba feloldani a mica port, majd utána beleönteni a szappanmasszát.
6. A mintázást ezúttal videón szemléltetem. 😀
7. Legvégül pedig formázd a tetejét kedvedre, én egy pálcika segítségével csináltam. Takard be, 24-48 óra után szeleteld fel. 4-6 hét érési idő után pedig használhatod is! 🙂
Írd meg kommentben, hogy tetszett ez a szappan mintázási technika, és ne felejts el feliratkozni a Youtube csatornámra: https://www.youtube.com/channel/UC3DjcZ46c2l25Lv6smfpLvg
Valamint bekövetni Instagramon és Facebookon! 🙂